Danas kada smo okruženi raznim self-help knjigama i tečajevima kjoji u što kraćem roku žele otkloniti naše nedostatke, na brzinu nas „popraviti“, svijest o tome kako je i velikom mudracu poput Buddhe bilo potrebno mnogo života i vremena da postigne višu razinu svijesti, trebala bi nas nagnati da malo promislimo i usporimo.
U četvrtak 31. listopada u kavani Darling & Shegrts održano je drugo okupljanje u ciklusu ‘Indolozi u pubu’. Ovaj put gostovala je dr. sc. Višnja Grabovac, viša lektorica na Katedri za idologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu s predavanjem Pripovijedanjem do nirvane: Čemu nas uče pripovijesti o prijašnjim životima Gotame Buddhe? Uz ugodnu i toplu atmosferu profesorica Grabovac pokazala nam je kako su i Buddhu mučile iste životne nevolje kao i nas. Buddhistički kanon sadrži informacije o jednom njegovom životu, no podrazumijeva se da je on prošao kroz mnogo života kako bi dosegao svoje zadnje rođenje i postizanje konačne nirvāṇe. Kroz đātake, popularne priče koje opisuju događaje iz njegovih nebrojenih prijašnjih života često se može naučiti nekakva lekcija, kaže prof. Grabovac, navodeći kao primjer priču u kojoj Buddha objašnjava zašto se jedan redovnik loše ponaša. U jednom od prijašnjih života Buddha je išao zahvatiti vodu iz bunara. Bio je običaj ostaviti malo vode i za životinje koje su tamo živjele. Vidio je žednog majmuna, koji je zapravo bio prošli život toga redovnika, sažalio se i dao mu vode. Zauzvrat, majmun ga je počeo gađati izmetom. Buddha je ostao zaprepašten i začuđen. I tu priča završava poukom: pazite kome vjerujete i kome pomažete. To nije jedina priča u kojoj Gotama nastrada i zapravo pokazuje kako se i on hvatao u koštac s raznim problemima kao i svatko od nas.
Danas kada smo okruženi raznim self-help knjigama i tečajevima kjoji u što kraćem roku žele otkloniti naše nedostatke, na brzinu nas „popraviti“, svijest o tome kako je i velikom mudracu poput Buddhe bilo potrebno mnogo života i vremena da postigne višu razinu svijesti, trebala bi nas nagnati da malo promislimo i usporimo. Kamo nam se zapravo toliko žuri? Stvari će se riješiti, ako ne u ovome, onda u idućem životu.
Publika je bila oduševljena predavanjem te je zaista bilo lijepo čuti mnoga pitanja koja su postavili posjetitelji koji nisu nužno povezani s indologijom ili Indijom općenito. Ovakvi događaji pokazuju da u našem okruženju neupitno postoji interes za indološke teme.
Sljedeće predavanje održat će se 14.11.2024., a o kontraverzama vezanima uz Ramin hram u Ayodhyi i političkim sukobima oko njegove izgradnje govorit će dr. sc. Ivan Andrijanić. Predavanje naslovljeno Moć epske povijesti: hram u Ayodhyi možete poslušati 14. 11. 2024. u kavani Darling & Shegrts (Radauševa 9, plato).
Priredila Ema Krajinović